Modlitwa Taizé na każdy dzień

Home
taize pieśni 1

partitura canto 1

Psalm


Psalm

Iglesia de la reconciliación

Czytanie

taize pieśni 2

Cisza

- silence image -

Petycje

Ojcze nasz

- our father image -

Modlitwa

taize pieśni 3

partitura canto 3


Modlitwa taize

Czego szukamy, gdy rozmawiamy o modlitwie? Co to jest? Rozmawiając z młodymi ludźmi i młodzieżą, czasami ujmują to w podobny sposób: dlaczego powinniśmy się modlić?
Nie wiem, czy łatwo to wytłumaczyć, ale łatwo to zrozumieć. Chodzi o rozmowę z tym, który cię kocha, tym, którego kochasz.
Kiedy kogoś kochasz, kiedy ktoś cię kocha, normalną rzeczą jest traktowanie siebie nawzajem, rozmawianie, spotykanie się, dzielenie się czasem i czynnościami. Modlitwa jest czymś takim.
Modlitwa jest czynnością wykonywaną przez ludzkość od zawsze, ponieważ odnoszą się do boskości. Zmieniało się na przestrzeni wieków, ponieważ wiadomo, jaki jest Bóg i uczy się, jak się go nie bać.
W Ewangeliach odkrywamy, jak Jezus się modlił i uczy nas, jak powinna wyglądać nasza modlitwa: ufna, nawykowa, synowska. Od Jezusa nauczyliśmy się najważniejszej modlitwy za chrześcijan, Ojcze nasz, która zwykle towarzyszy modlitwie w Taize .
Religijna tradycja chrześcijaństwa zrodziła wiele form modlitwy, wiele stylów; "liturgia godzin" wypełnia dzień od świtu do nocy, czyniąc modlitwę Kościoła stałą, nieprzerwaną, nie tylko od stuleci, ale przez cały dzień.
Słowo Boże, w świętych tekstach, w psalmach, w ewangeliach, w pieśniach i muzyce, powoli medytuje, powtarzane i powtarzane, łączy nas z Tym, który prowadzi nas do Boga.
W tej tradycji możemy znaleźć modlitwę Taize; kiedy uczęszczacie do Kościoła Pojednania, w Wspólnota Taizé i dołączcie do stałej, powszechnej modlitwy. Modlitwa w stylu taize jest rozpoznawana przez powtarzające się pieśni, psalmy, ciszę; ale także, witając wszystkich, prostota; i świece, ikony, muzyka.
Lubię myśleć, że z mojego komputera lub smartfona dzięki tej propozycji modlitwy z pieśniami Taize w pewien sposób mogę się z tym wszystkim połączyć, dołączyć do społeczności, która się modli i rozmawia z tych, którzy nas znają i kochają, z tego małego miejsca we Francji.


Odwiedź taize.fr